Wstępny kontakt – pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa

Zostałeś umówiony lub sam umówiłeś się na pierwszą/wstępną wizytę u psychiatry, psychoterapeuty lub psychologa. Dzisiaj opowiem Ci o tym, czego możesz się spodziewać na takiej konsultacji, żebyś poszedł na nią w miarę przygotowany i jak najbardziej zrelaksowany. Dodam również kilka porad dla samych praktyków, które pomogą ich klientom przyjść do nich rozluźnionymi i otwartymi na to co macie do zaoferowania.

Dla ułatwienia będę tutaj (i w całym blogu) nazywała psychiatrów, psychologów i różnego rodzaju terapeutów, praktykami.

Dużo ludzi stresuje się przed pierwszą wizytą z kilku powodów. Głównym z nich jest to, że nie wiedzą czego mają sie spodziewać jak już dotrą na miejsce. No właśnie – jak już dotrą na miejsce.

Jak wiemy w dobie dzisiejszych korków i innych utrudnień ludzie stresują sie bez przerwy aby gdzieś dotrzeć na czas, co ważniejsze żeby zaparkować tak aby nie dostać mandatu, nie wspominając już o trudnościach ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. To może wydać sie całkiem oczywiste ale warto jest się zapoznać z drogą, którą będziesz miał się zamiar udać na swoją pierwszą wizytę. Zainteresuj się również sytuacją parkingową i czy w ogóle parking jest dostępny. Jeśli korzystasz z transportu publicznego zawsze złap ten wcześniejszy autobus albo tramwaj.

Ja wychodzę z założenia, że jak będziesz wcześniej – nic się nie stanie, ale jak będziesz spóźniony – zaczniesz sie stresować. I tego chcemy uniknąć.


I tutaj sugestia dla praktyków: poinformujcie swoich nowych klientów o tym jak dotrzeć na miejsce, czy jest parking i ile kosztuje, jak długo można z niego korzystać, czy jest miejsce na rower lub alternatywnie,  jakie numery komunikacji miejskiej docierają najbliżej. Wydaje się takie oczywiste ale znaczy dużo. Bądźcie uważni na potrzeby waszych klientów, nie tylko te związane z potencjalną terapią.

Z doświadczenia wiem, że osoby zmagające sie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (nerwicą natręctw), stanami lękowymi bądź zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) mogą odczuwać szczególne napięcie podczas tych właśnie czynności związanych z transportem.

Dobrym pomysłem jest też poproszenie kogoś bliskiego aby pojechał na tę wizytę z Tobą. Jest kilka powodów dla których jest to dobry pomysł a pierwszym jest czyste wsparcie praktyczne.

Niezwłocznie dodam, że klient, którego umysł zaabsorbowany jest faktem, że w pośpiechu zaparkował w niedozwolonym miejscu, zamiast skupić się na meritum sprawy będzie z pewnością odpowiadał zdawkowo i pośpiesznie na jakiekolwiek pytania i nie będzie w stanie całkowicie się zaangażować.

No właśnie, przejdźmy teraz do tematu pytań, których możesz się spodziewać i informacji, które praktyk bedzie chciał się o tobie dowiedzieć.

Pierwszą rzeczą, której praktyk będzie chciał sie dowiedzieć to jest to z czym w tej chwili sie zmagasz, co sprawia trudności w Twoim życiu i co sprawia, że sobie z nimi nie radzisz.

Spodziewaj się pytań otwartych, gdyż w ten sposób praktyk chce dać Ci możliwość wyrażenia swoich obaw i opowiedzenia o swoich doświadczeniach.

To, o co ja zawsze pytam klientów, i to co mnie interesuje, jest „dlaczego właśnie teraz”. Chcę się dowiedzieć co sprawiło, że klient postanowił szukać wsparcia i pomocy właśnie w tym momencie swojego życia. Dlaczego nie miesiąc wcześniej, dlaczego nie za pół roku. Bardzo często słyszę wtady „żona/mąż powiedziała, że jak nie pójdę na terapię to mnie zostawi”, „nie daję sobie rady”, „myślę, że moje życie nie ma sensu i ludziom będzie lepiej jak mnie nie będzie”, „nie potrafię utrzymywać związków”, „dziewczyna/chłopak mnie zostawił bo…”. To jest tylko kilka przykładów z masy powodów, które słyszę codziennie od klientów, z którymi rozmawiam.

Każdy z tych powodów jest ważny ale zachęcam każdego, kto idzie na swoją pierwszą wizytę, do zastanowienia się nad kilkoma aspektami:

 1. dlaczego w ogóle chcę pomocy,
 2. co oznacza dla mnie słowo pomoc,
 3. czy chcę pomocy ja, czy moja rodzina i bliscy namawiają mnie do tego z jakichś powodów,
 4. czy jestem gotowy na pierwszy krok i świadomy tego, że każde zmiany wymagają poświęceń i ciężkiej pracy

To  jest tylko kilka pytań, na które polecam sobie odpowiedzieć przed tym jak wejdziemy do tego pokoju:).

Praktyk będzie chciał również wiedzieć, jak długo zmagasz się ze swoimi trudnościami. Jak długo boisz się wychodzić z domu, jak długo nie masz energii ani chęci do życia, jak długo nie wstawałeś z łóżka bo nie miałeś siły ani motywacji, jak długo drastycznie ograniczasz ilość spożywanych kalorii, jak długo słyszysz te głosy, jak długo nadużywasz alkohol.

Praktyk będzie chciał sie również dowiedzieć czy wcześniej doświadczałeś podobnych objawów, jak również, czy w Twojej rodzinie są przypadki zaburzeń psychicznych. Warto popytać rodziców i dziadków, jak macie z nimi bliski kontakt.

Równie ważną rzeczą, o którą praktyk Cię zapyta są leki, zarówno te, które bierzesz w związku ze zdrowiem fizycznym, jak i te, które bierzesz ze względu na trudności ze zdrowiem psychicznym. Tutaj również zwrócona zostanie uwaga na Twój stosunek do leków, czy jesteś systematyczny i czy to co brałeś w przeszłości Ci pomogło.

Następnym ważnym zagadnieniem, o które będziesz napewno spytany jest Twoja rodzina i jakie stosunki Cię z nią łączą. Z kim jesteś w bliskim kontakcie a kogo widujesz sporadycznie albo w ogóle wolisz nie widzieć.

Na następnym etapie praktyk zapyta Cię o Twoją historię życia w celu zrozumienia co sprawiło, że jesteś taką a nie inną osobą. Zazwyczaj pytania są tutaj ustawione w kolejności chronologicznej i zawierają:

 1. skąd jesteś, z jakiego rodzaju rodziny pochodzisz
 2. dzieciństwo, jak je wspominasz, czy było dobre, czy było złe
 3. szkoła, czy byłeś lubiany, czy miałeś przyjaciół, czy byłeś zastraszany
 4. przyjaciele, czy miałeś/masz dużo przyjaciół, czy łatwo nawiazywałeś nowe przyjaźnie, czy potrawisz utrzymywać i pielegnować przyjaznie i znajomości
 5. czy przeżyłeś traumatyczne wydarzenia, które mogą mieć wpływ na Twoje teraźniejsze trudności
 6. kwalifikacje zawodowe, w tym studia lub kursy
 7. historia zatrudnienia
 8. zainteresowania
 9. znaczące związki, małżeństwa, dzieci
 10. czy miałeś kiedyś trudności z prawem
 11. nadużywanie alkoholu i narkotyków, mniej na uwadze, że „zioło” to też narkotyk

Najważniejsze jest również to, abyś potrafił przekazać praktykowi różnicę pomiędzy Twoją aktualną sytuację życiową i poziomem funkcjonowania, a tym jaki byłeś i jak funkcjonowełeś „zanim to wszystko się zaczęło”. I tutaj czasami ważną rolę może odegrać Twoja bliska osoba, która przyszła z Tobą. Będzie ona w stanie być bardziej obiektywna co do Twojego poziomu funkcjonowania i jak ono się pogorszało na przestrzeni czasu. Razem będziecie mogli się zastanowić jaką rolę w powstawaniu Twoich trudności lub niemożności ich rozwiązania odegrało otoczenie, nadużywanie substancji, niepowodzenie, śmierć bliskiej osoby lub przedłużający się stres.

Oczywiście przyprowadzenie ze sobą bliskiej osoby jest wyłącznie Twoją decyzją ale warto wiedzieć, że masz taką opcję.

Na tym zazwyczaj Twoja wstępna i pierwsza wizyta się zakończy ale zanim to nastąpi pozostaje jeszcze zawarcie wstępnego kontraktu na udział w sesjach terapeutycznych jeśli jest taka potrzeba i ustalenie terminu następnego spotkania. A po tym praktykowi zostaje założenie historii choroby. W sensie formalnym to byłoby chyba wszystko.

Mam nadzieję, że wpis się przydał i teraz już wiesz o co prawdopodobnie zapyta Cię praktyk na wstępnej wizycie i jak się do niej przygotować, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. Powodzenia!

Pozdrawiam

Zuzanna

Opublikował/a

Z wykształcenia i zamiłowania jestem Pracownikiem Socjalnym i Pedagogiem. Od kilku lat zajmuję się interwencją kryzysową w strukturach ośrodków funkcjonujących w systemie służby zdrowia. Pracuję w oparciu o założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i aktualnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu terapeuty tego podejścia.

Jedna myśl w temacie “Wstępny kontakt – pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.