Wiesz czego potrzebujesz, czyli o decyzjach

Każdemu z nas zdarza się rozmawiać z ludźmi, którzy często mówią „już sam nie wiem czego chcę/co robić dalej, doradź coś”. Jeśli jest to osoba bliska lub znajomy wtedy naturalnym jest zaoferowanie rozwiązań, które sami byśmy wybrali będąc w danej sytuacji. Co niektórzy idą o krok dalej, i kierując się dobrym sercem i chęcią rozwiązania czyichś dylematów, podejmują decyzje za swoich bliskich lub przyjaciół. Niektórzy ludzie wręcz czerpią przyjemność i satysfakcję z rozwiązywania cudzych problemów. Pewnie czują się wtedy bardziej dowartościowani. I oczywiście nie ma w tym nic złego, no bo po cóż ma się przyjaciół, prawda? Nie do końca się z tym zgodzę.

Sama zawsze wychodzę z założenia, że najgorszym co może być to jest podjęcie decyzji za innego człowieka, bez znaczenia jak blisko z tą osobą jestem. Doradzać też jakiś czas temu przestałam. Uważam, że ludzie w większości przypadków wiedzą co chcą/powinni/muszą zrobić a w nas szukają jedynie potwierdzenia lub zaprzeczenia, że to co postanowili jest właściwe.

Dodatkowo wierzę, że aby człowiek w pełni doświadczył siebie musi wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie. Wtedy poczuje, że żyje:). Nie sztuką jest lawirować w labiryncie zwanym życie i czerpać korzyści z decyzji podjętych za nas, lub obwiniać za nie tych, którzy je podjęli gdy coś pójdzie nie tak. Jest to kuszące dla wielu gdyż w obu przypadkach zwalnia ich od jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Na pewno nieraz też słyszeliście od przyjaciela/siostry gdy właśnie coś poszło nie tak, słowa typu „bo ty mi kazałeś/aś”. Nikt tego nie lubi i w zasadzie nie potrzebuje. Dlatego poniżej pokarzę Ci kilka technik, które ja stosuję w rozmowie z ludźmi, w tym z moimi klientami, kiedy pytają mnie o zdanie i poradę.

  1. Na początku zawsze zachęcam do rozpoznania i nazwania głównego problemu, gdyż w przeciwnym razie rozmowa będzie o wszystkim i o niczym i do niczego nie doprowadzi – nazwij problem po imieniu.
  2. Daję czas na przeanalizowanie wyłonionego problemu i zrozumienie dlaczego przysparza on nam tyle dylematów/pytań/stresu/nerwów.
  3. Następnie zachęcam do zastanowienia się nad tym co chcielibyśmy uzyskać, innymi słowy – czego się spodziewamy kiedy problem zniknie i jak nam to pomoże.
  4. W następnej kolejności pomagam zidentyfikować własne siły i zalety, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
  5. Teraz pozostaje tylko sprecyzowanie sposobów rozwiązania problemu – czyli konkretnych rzeczy, które musisz zrobić – ustalamy plan działania.
  6. Powiadamiam, że za wykonanie planu i cieszenie się wynikami odpowiedzialny jesteś tylko ty.

W pracy zawodowej nigdy nie podejmuję decyzji za klienta ale zawsze używam wyżej wymienionych technik aby sami mogli sobie pomóc. Czasami pomoc w nazwaniu problemu jest już połową sukcesu, gdyż ludzie w większości przypadków sami wiedzą co jest dla nich dobre i czego potrzebują aby czuć się lepiej.

Zauważcie, że jeśli zmagamy się z podjęciem jakiejś decyzji to tak naprawdę nie dlatego, że nie wiemy co robić. Zazwyczaj zmagamy się z powodu braku umiejętności, motywacji, wsparcia lub po prostu pieniędzy na wykonanie czegoś o czym myślimy od dawna. Połowa ludzi pyta o radę z przyzwyczajenia a druga połowa z przyzwyczajenia podpowiada, doradza lub podejmuje za tę pierwszą połowę decyzje.

A o tym dlaczego uważam, że ludzie powinni sami podejmować decyzje napiszę w kolejnym artykule.

Pozdrawiam

Zuzanna

Opublikował/a

Z wykształcenia i zamiłowania jestem Pracownikiem Socjalnym i Pedagogiem. Od kilku lat zajmuję się interwencją kryzysową w strukturach ośrodków funkcjonujących w systemie służby zdrowia. Pracuję w oparciu o założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i aktualnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu terapeuty tego podejścia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.