Książka, do której powracam – 7 nawyków skutecznego działania

Opublikowano przez

Książka przeczytana już jakiś czas temu, ale jednak nadal regularnie do niej powracam.

Jak napisane jest na tyle książki „Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, ispirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnymi menadżerskim”.

Przytaczając wiele historii z własnego życia, tak zawodowego, jak i prywatnego, Covey podpowiada, jak skutecznie stać się bardziej produktywnym, budować lepsze relacjez bliskimi oraz kreować nawyki, które pomagą nam odnieść sukces zawodowy i prywatny.

„Ludzie sukcesu mają nawyk robienia rzeczy, których ci, co w życiu osiągają niewiele, robić nie lubią. To nie znaczy, że oni na pewno lubią je robić, jednak ich chęć i niechęć podporządkowane są sile ich celu.”

Chodzi o to, że ludzie proaktywni podporządkowują swoje reakcje swoim najważniejszym wartościom, i w przeciwieństwie do pasywnego czekania, proaktywność daje im możliwość dokonywania wyborów.

Covey również proponuje , aby zastąpić pewne potocznie używane słowa i frazy, innymi, które zbudują w naszym umyśle poczucie wyboru i świadomą akceptację wykonywanych przez nas działań.

„Nie chodzi o to, by nadawać priorytety temu, co masz w planie, ale by planować zgodnie z priorytetami.”

Książka jest zdecydowanie godna polecenia i nie tylko dla jednorazowego przeczytania. Wydaje mi się, że aby w pełni skorzystać z wiedzy, którą autor chce nam przekazać, należy do niej wracać kilkakrotnie. Mi dodatkowo utknął w pamięci jeden z cytatów użytych w tej książce:

„Kiedy czasami zdam sobie sprawę z olbrzymich konsekwencji całkiem małych rzeczy… nie mogę odeprzeć myśli… że małych rzeczy nie ma” – Bruce Barton.

„Spójrz na wady innych ze współczuciem, nie oskarżeniem. Nie ma znaczenia to, czego inni nie robią ani co powinni robić. Ważna jest twoja samodzielnie wybrana reakcja na daną sytuację i to, co ty powinieneś robić.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.