Alkohol a leki – objawy jakich można się spodziewać

Dzisiaj napiszę o wpływie alkoholu na organizm ludzki w trakcie trwania farmakoterapii, czyli o interakcji alkoholu z lekami i o objawach jakich można się spodziewać. Dodam, że nie chodzi tu o okazjonalną lampkę wina czy jedno piwko. Mam na myśli regularne spożywanie alkoholu, nierzadko w większych ilościach.

Jak wiadomo, w każdej „ulotce dla pacjenta” jest wiadomość, że nie należy leku łączyć z alkoholem. Większość ludzi po prostu ignoruje tą informację. Nie wiem w sumie dlaczego, gdyż jest ona bardzo istotna jeśli zależy Ci na poprawie swojego stanu zdrowia.

Wiadomo również, że spożywanie alkoholu w znacznych ilościach, w trakcie przyjmowania leków obniża wartości terapeutyczne danego specyfiku. Tutaj oczywiście pojawiają się klienci, którzy mówią „próbowałem już wszystkich antydepresantów, żaden nie działa”. Pewnie, że nie będzie działał jeśli skutecznie się mu przeszkadza. Dodatkowo, jest zwiększona szansa na pojawienie się wzmożonych skutków ubocznych danego leku. Z drugiej strony są ludzie, którzy twierdzą „ja piję i biorę leki i nic mi nie jest”. Tutaj powiem od razu, ciesz się póki Twój organizm działa w trakcie gdy Ty ignorujesz go w tak nieprzemyślany i zupełnie zbyteczny sposób.

W poniższej tabelce znajdziecie zestawienie objawów, które mogą wystąpić po połączeniu alkoholu z lekiem z danej grupy. Dodam, że nadmierne spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leków antydepresyjnych, może, i zazwyczaj objawia się wzmożonymi myślami samobójczymi jak i również próbami odebrania sobie życia. Z praktyki wiem, że klienci, którzy zmagają się z chorobą psychiczną a dodatkowo nadużywają alkohol (lub inne substancje) są bardziej narażeni na znalezienie się w kryzysie psychicznym (emocjonalnym) niż Ci, którzy alkoholu unikają. 

Jak poprzednio, zestawienie opracowane zostało w oparciu o literaturę przedmiotu i obserwacje z praktyki zawodowej.

Pozdrawiam

Zuzanna

Opublikował/a

Z wykształcenia i zamiłowania jestem Pracownikiem Socjalnym i Pedagogiem. Od kilku lat zajmuję się interwencją kryzysową w strukturach ośrodków funkcjonujących w systemie służby zdrowia. Pracuję w oparciu o założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i aktualnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu terapeuty tego podejścia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.