Krótka recenzja książki Zasady skutecznego przywództwa

Opublikowano przez

Zasady skutecznego przywództwa” to druga książka autorstwa Stephana R. Conveya, którą miałam okazje przeczytać. Pierwszą była, dobrze znana pozycja „7 nawyków skutecznego działania”, o której pobieżnie wspomniałam tutaj.

Zasady skutecznego przywództwa”, pomimo tytułu sugerującego, że miałaby to być książka pełna wskazówek o tym, jak osiągnąć pozycję super lidera w biznesie, tak naprawdę, w głównej mierze, traktuje o tym, jak usprawnić i ulepszyć własne życie. Autor zaczyna od wskazówek, jak być lepszym przywódcą ale dla samego siebie i dla własnej rodziny, a dopiero potem pokazuje, w jaki sposób przenieść pewne uniwersalne zasady działania i współżycia do miejsca pracy.

Zasady skutecznego działania

Stanowisko Conveya jest proste, jeśli chodzi o zasady działania, czy to w domu czy w pracy. Jest on zdecydowanie przeciw tak powszechnemu dzisiaj podejściu do życia, jakim jest „po trupach do celu”. Według niego, jest to bardzo krótkowzroczne postrzeganie swoich potrzeb, jak i również potrzeb innych ludzi i przeczy wszystkim zasadom skutecznego działania, które opisał w swojej poprzedniej książce.

Convey zachęca aby zacząć postrzegać swojego rywala (np. w pracy), jako źródła do nauki, jako przyjaciela, który będzie utrzymywał naszą motywację na wysokim poziomie i pokaże nam gdzie są nasze słabości. Według niego, jeśli będziemy kierowali się w życiu zasadami i ogólno powszechnymi prawami natury, możemy skorzystać z tego co oferuje nam współzawodnictwo.

Książka bardzo ciekawa, szczególnie pierwsza część, która odnosi się głównie do życia osobistego. Druga część poświęcona jest zagadnieniu przywództwa w biznesie. Convey również apeluje, że nie można oddzielić życia osobistego od życia zawodowego, i że jest pomiędzy tymi dwoma aspektami zależność większa niż nam się wydaje. Sprowadza też czytelnika na ziemię, kiedy daje do zrozumienia, że do osiągnięcia sukcesu, czy to wżyciu osobistym, czy też zawodowym, nie ma drogi na skróty.

20180216_155006-BorderMaker20180216_154730-BorderMaker

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

„Pełne bądź częściowe wykorzystanie artykułów możliwe jest jedynie po opatrzeniu ich informacją o źródle i aktywnym linkiem zwrotnym do strony www.zdrowieipsychika.com Moje wpisy, które tu wrzucam służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą one zastąpić opinii pracownika służby zdrowia".

7 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.