Krótka recenzja książki – Beginnings, Middles & Ends: Sideways Stories on the Art & Soul of Social Work

Kiedy robisz „to” w odpowiedni sposób, Praca Socjalna jest uczuciem większym niż twoje własne życie” (“When you do „it” right, Social Work is a feeling that is larger than your own life.”) Ogden W. Rogers

Powyższa refleksja znakomicie oddaje charakter książki „Beginnings, Middles, & Ends: Sideways Stories on the Art & Soul of Social Work” autorstwa Rogersa.

Beginnings, Middles, & Ends: Sideways Stories on the Art & Soul of Social Work by Ogden W. Rogers

Na szczęście, nie jest to jedna z tysiąca nudnych, teoretycznych książek polecanych na studiach, które tak naprawdę, nic nie wnoszą do praktyki zawodowej przyszłych, bądź też już praktykujących pracowników socjalnych.

W zamian jest to zbiór historii i anegdot z praktyki, doświadczonego pracownika socjalnego, które często bawią ale czasami również wzbudzają w czytelnikach uczucie nostalgii.

Rogers opowiada w książce jak został pracownikiem socjalnym i co go do tego wyboru skłoniło.

Na wesoło też wspomina różnego rodzaju prace, które wykonywał podczas studiów. Z lektury dowiadujemy się również o jego bogatym doświadczeniu zawodowym obejmującym pracę na szpitalnym oddziale ratunkowym, w klinikach psychiatrycznych, jak i również jego zaangażowanie w pomoc humanitarną bezpośrednio po Huraganie Andrew.

Czytając tę książkę, bez trudności mogłam odnieść się do większości historii tam przytoczonych, gdyż obecnie, tak jak autor pracuję w sektorze zdrowia psychicznego.

Dlatego też uważam, że z właściwą mieszanką humoru i szczerości, każda z tych opowieści zawiera bryłki mądrości, których nie znajdziesz w tradycyjnym podręczniku do pracy socjalnej. Historie te obrazują istotę, sztukę i duszę pracy socjalnej.

                                                                                               

Autor, pewnie nieświadomie ale jakże niewymownie kładzie nacisk na bycie uważnym i zaciekawionym historii swoich klientów. To wydaje się być szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie wszyscy jesteśmy pospieszani iluzją techniki i rangą empiryzmu a zapominamy o tym, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

Książka jak najbardziej godna polecenia, szczególnie dla „starego pokolenia” pracowników socjalnych, aby przypomnieli sobie, dlaczego w ogóle zostali pracownikami socjalnymi.

Chciałoby się wierzyć drodzy koledzy i koleżanki po fachu, że wszyscy jesteśmy w tej profesji dla pomagania naszym klientom, wzmacniania i wydobywania z nich tego co najlepsze, aby dzięki temu wsparciu nabyli pewności siebie i wyrobili w sobie lepsze umiejętności radzenia sobie z trudnościami w życiu.

Mam nadzieją, że ta książka wzbudzi w czytającym chwilę zamyślenia i refleksji nad własną praktyką, jak i również wartościami, którymi się kierują.

Jeśli wywoła ona u Ciebie uśmiech, łzę lub krytyczne pytanie, wiadomo, że było warto po nią sięgnąć.

Podaj adres e-mail w celu obserwowania tego bloga i otrzymywania powiadomień o dodaniu nowych wpisów.

„Pełne bądź częściowe wykorzystanie artykułów możliwe jest jedynie po opatrzeniu ich informacją o źródle i aktywnym linkiem zwrotnym do strony www.zdrowieipsychika.com Moje wpisy, które tu wrzucam służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, dlatego nigdy nie mogą one zastąpić opinii pracownika służby zdrowia".

7 myśli na temat “Krótka recenzja książki – Beginnings, Middles & Ends: Sideways Stories on the Art & Soul of Social Work

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.