Jak monitorować swój nastrój – 20 wskazówko – pytań do prowadzenia dziennika postępu

Z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiących na różnego rodzaju choroby i zaburzenia psychiczne lub emocjonalne. Pomimo drastycznego wzrostu zachorowań, temat zdrowia psychicznego nadal jest w społeczeństwie minimalizowany. Co więcej, w niektórych środowiskach jest uważany za fanaberię osób, których ten problem dotyka, i najchętniej ‚załatwiany’ za pomocą farmakologii. Pamiętajmy, że przy silnych zaburzeniach terapia lekowa jest nieodzowną podstawą leczenia, ale nie jest jedyną jego formą. Zdrowienie jest natomiast trwającym pewien czas i przebiegającym na wielu płaszczyznach procesem. Praca nad sobą, do której chcę Was regularnie zachęcać, jest zarówno formą holistycznego spojrzenia na siebie, jak i dopełnieniem terapii lekowej.

Dlatego już we wcześniejszym wpisie poruszyłam temat korzystania ze środków samopomocy, takich jak prowadzenie dziennika do walki z depresją, które wspomagają proces zdrowienia. Możesz przeczytać o tym tutaj.

Prowadzenie dziennika postępu pomoże Ci w utrzymaniu skupienia i osiągnięciu tak ważnej perspektywy w odniesieniu do siebie i do otaczających Cię zdarzeń. Dziennik postępu jest szczególnie przydatny, kiedy zaczynasz odczuwać niepokój, lub kiedy Twój nastrój zaczyna się nieoczekiwanie pogarszać.

Dla wielu osób pisanie jest swoistym rodzajem samoterapii, dzięki której mogą poświęcic trochę czasu dla samych siebie. Pisanie zachęca ich do zwolnienia tempa, zapisania swoich myśli i zastanowienia się nad nimi. Kiedyś jeden z moich klientów powiedział o prowadzenia swojego dziennika: „siła pisania jest tak wielka, ponieważ ten dziennik zapewnia mi konstruktywne środowisko, gdzie mogę badać swoje prywatne problemy i często je rozwiązywać”.

Kiedy pozwolisz sobie na odkrycie swoich uczuć bez ograniczeń, powoli zaczyniesz zdawać sobie sprawę, że łatwiej nawiguje Ci się w morzu codziennych emocji.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem dziennika (chociaż nie tylko), postanowiłam stworzyć specjalną listę 20 wskazówko – pytań, które mam nadzieję trochę Wam pomogą. Zacznij powoli i krok po kroku. UWAGA – to może stać się Twoją ulubioną rozrywką.


Niestety chęć uporania się z zaburzeniami psychicznymi, jest często długotrwałą i męczącą wędrówką. Nie ma tu łatwych i szybkich rozwiązań ani ‚drogi na skróty’. Dobrą wiadomością jednak jest to, że znaczną większość zaburzeń można pokonać, w dużej mierze, dzięki własnej wytrwałości i uporowi.

Pozdrawiam

Zuzanna

Przetwarzanie…
Success! You're on the list.

6 odpowiedzi na “Jak monitorować swój nastrój – 20 wskazówko – pytań do prowadzenia dziennika postępu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: