Jak monitorować swój nastrój – 20 wskazówko – pytań do prowadzenia dziennika postępu

Wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne lub emocjonalne, jednak nadal wydaje mi się, że jest to temat niespecjalnie lubiany i najcześciej „załatwiany” za pomocą farmakologii. Przy silnych zaburzeniach terapia lekowa jest oczywiście nieodzowną podstawą leczenia ale nie jest jedyną jego formą. Zdrowienie jest natomiast trwającym pewien czas i przebiegającym na wielu płaszczyznach procesem. Praca nad sobą, do której chcę Was regularnie zachęcać, jest zarówno formą holistycznego spojrzenia na siebie, jak i dopełnieniem terapii lekowej.

Dlatego już we wcześniejszym wpisie poruszyłam temat korzystania ze środków samopomocy, takich jak prowadzenie dziennika do walki z depresją, które wspomagają proces zdrowienia. Możesz przeczytać o tym tutaj.

Prowadzenie dziennika postępu pomoże Ci w utrzymaniu skupienia i osiągnięciu tak ważnej perspektywy w odniesieniu do siebie i do otaczających Cię zdarzeń. Dziennik postępu jest szczególnie przydatny, kiedy zaczynasz odczuwać niepokój, lub kiedy Twój nastrój zaczyna się nieoczekiwanie pogarszać.

Dla wielu ludzi pisanie jest również rodzajem terapii, dzięki której mogą poświęcic trochę czasu dla samych siebie, aby troszeczkę zwolnić, zapisać swoje myśli i zastanowić się nad nimi. Kiedyś jeden z moich klientów powiedział coś w tym rodzaju odnośnie prowadzenia swojego dziennika: „siła pisania jest tak wielka, ponieważ ten dziennik zapewnia mi konstruktywne środowisko, gdzie mogę badać swoje prywatne problemy i często je rozwiązywać”.

Kiedy pozwolisz sobie na odkrycie swoich uczuć bez ograniczeń, powoli zaczyniesz zdawać sobie sprawę, że emocje, których doświadczasz w ciągu dnia, stają się o wiele łatwiejsze w nawigacji.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem dziennika (chociaż nie tylko), postanowiłam stworzyć specjalną listę 20 wskazówko – pytań, które mam nadzieję trochę Wam pomogą. Zacznij powoli i krok po kroku. UWAGA – to może stać się Twoją ulubioną rozrywką.


 1. Wymień 5 rzeczy, które sprawiają, że się uśmiechasz.
 2. Wymień 10 rzeczy, które kochasz w swoim życiu najbardziej.
 3. Kiedy sprawy wydają się trudne, chcę pamiętać
 4. Kto zawsze Cię wspiera? Napisz tej osobie list albo krótką notatkę z podziękowaniami. Nie musisz jej tego dać.
 5. Napisz o najmilszych rzeczach, które możesz zrobić dla siebie, gdy odczuwasz ból (fizyczny i / lub emocjonalny).
 6. Napisz o swoich zwycięstwach/dokonaniach w tym tygodniu.
 7. Jak myślisz, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś nie miał depresji?
 8. Jakie pozytywne zmiany wprowadziłeś do swojego życia w ubiegłym roku?
 9. Napisz słowa, które zawsze wprawiają Cię w lepsze samopoczucie.
 10. Jak wygląda twój najlepszy dzień?
 11. Po co i jak chciałbyś być zapamiętany przez innych?
 12. Napisz o jednej rzeczy, której oczekujesz każdego dnia.
 13. Zbuduj listę 15 piosenek, które zawszesą w stanie podnieść Twój nastrój.
 14. Wymiń 5 swoich najlepszych talentów/umiejętności.
 15. Jeśli mógłbyś coś zmienić w sobie, co by to było i dlaczego?
 16. Wymień 5 rzeczy, które pomogą Ci poczuć się lepiej, kiedy czujesz, że Twój nastrój sie obniża lub cośCi nie idzie?
 17. Wymień 10 rzeczy, za które jesteś dzisiaj wdzięczny.
 18. Jakie jest twoje ulubione wspomnienie?
 19. Wybierz jedną rzecz/sytuację, która wyzwala w Tobie uczucie lęku lub negatywnie wpływa na Twój nastrój, a następnie napisz co możesz zrobić aby za wczasu się przed tym uchronić.
 20. Napisz o czymś, za co wybaczasz, czy to sobie, czy komuś innemu.

Niestety, walka z depresją, czy innymi zaburzeniami psychicznymi, jest często długotrwała i męcząca. Nie ma tu łatwych i szybkich rozwiązań ani drogi „na skróty”. Dobrą wiadomością jednak jest to, że zazwyczaj depresję można pokonać, w dużej mierze, dzięki własnej wytrwałości i uporowi. Tak więc śmiało, zacznij wykorzystywać materiały do samopomocy.  Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.


Daj znać w komentarzach co jeszcze można do powyższej listy dodać albo co nie koniecznie, Twoim zdaniem, jest tam potrzebne ;). Będę wdzięczna za sugestie.

Pozdrawiam

Zuzanna

Opublikował/a

Z wykształcenia i zamiłowania jestem Pracownikiem Socjalnym i Pedagogiem. Od kilku lat zajmuję się interwencją kryzysową w strukturach ośrodków funkcjonujących w systemie służby zdrowia. Pracuję w oparciu o założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i aktualnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu terapeuty tego podejścia.

6 myśli w temacie “Jak monitorować swój nastrój – 20 wskazówko – pytań do prowadzenia dziennika postępu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.